Projeler - ArGe

6.09.2017. Telli sistemle daha sağlıklı ve kaliteli üzüm yetişecek
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bölgede daha sağlıklı ve kaliteli üzümün yetişmesi için “Telli Sistem Bağ Projesi”ni hayata geçirdi. 
Bölgede tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi yönünde çiftçiye her türlü desteği vererek onlara yardımcı olan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çalışmalara devam ediyor.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bağcılıkla uğraşan çiftçilerin üzümlerini daha sağlıklı, kaliteli ve verimin yüksek olması için “Telli Sistem Bağ Projesi”ni hazırlayarak hayata geçirdi.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, geçmişte asmaların yoğunlukta bulunduğu, bağcılığın geniş bir alanda yapıldığı bölgede, şire çeşitleri içerisinde en çok pekmezin üretildiğini söyledi.

Son zamanlarda bağcılık alanlarının hızla azalmaya başladığını belirten Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Yerel çeşitlerimizi korumak ve bağcılığı tekrar eski günlerine getirmek amacıyla Büyükşehir Belediyemiz Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığınca çalışmalar yürütülüyor. Bu aşamada ilk etapta 2016 yılında ilimize bağlı Şehitkamil ilçemizde 13 adet çiftçimize 60 dekar telli sistem bağı tesis ettik. Yine aynı şekilde bu yılda 12 adet çiftçimize 60 dekar telli sistem bağı bu sefer Şahinbey ilçemize bağlı köylerimizde yapıyoruz. Tabiki burada öncelikle kendi yerel çeşitliliğimiz olan horoz karası, hönüsü ve dökülgen gibi çeşitlerle bahçe tesis ediyoruz. Çiftçilerimiz burada elde ettiği çeşitleri hem sofralık hem de pekmez yapımında kullanıyorlar.”

Beş dekarlık bahçede 10 ton üzüm alınması planlanıyor
Telli sistem bağ yapma çalışmalarının devam ettiğini aktaran Yılmaz, söz konusu sitemi yaparken 1 dekara dikilen fidan sayısını da artırdıklarını vurguladı.
Gaziantep’te yerel usullerle yapılmış bağlarda 1 dekardan 600 kilogram üzüm alındığını, ancak yapılan telli sistem projesiyle bunu 2 tona çıkartmayı planladıklarını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
“Telli sistem bağcılığın avantajı var. Yabancı ot mücadelesi için son derece uygun. Yine burada ürettiğimiz üzümlerin toprakla temasının kesilerek onların çürümesi önleniyor. Bağ hastalık ve zararlılara karşı daha etkili bir üretim metodu var. Salkım güvesi ve külleme gibi hastalıklara karşı zirai mücadelede telli sistem bağlarda çok daha etkili mücadele yapma imkanı doğuyor. Bu şekliyle üretimi biz piyasaya aktardığımız zaman çiftçilerimizin geliri artıyor. Bugün 5 dekarlık bir bahçeden başlangıç itibariyle üçüncü yıldan sonra 10 ton civarında üzüm alınması planlanıyor. Buda aşağı yukarı 20 bin lira gibi bir rakama denk geliyor.
 
Bunu şöyle söyleyebiliriz iyi bir 5 dekar telli sistem bağ tesis eden ve bunun bakımını, sulamasını, bitki beslemesini yapan bir çiftçimiz rahatlıkla bir asgari ücret dolayında geliri kazanabilecek seviyeye geliyor. Biz yaptığımız çalışmalarla bir taraftanda istihdama katkıda bulunuyoruz. İşsizliğin önlenmesine katkıda bulunuyoruz. Tabi ümit ediyoruz ki bizim yaptığımız bu bahçeler diğer insanlar tarafından da örnek alınsın ve çoğaltılsın.“

20.08.2017. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçileri desteklemek amacıyla dağıtılan biber fidelerinin hasadı yapıldı.
Dağıtılan yesemek türü al biber fidelerinden toplanan biberler, pul biber olarak Türkiye’nin ihraç kalemleri arasında yerini aldı. Bu biber, Gaziantep'in yöresel yemeklerinde ayırt edici bir lezzet katıyor. UNESCO Gastronomi Şehri olarak ve "Baharatın depolama-pazarlama koşullarının iyileştirilmesi" projesi kapsamında şehir yerel üretim kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

Yılmaz, Gaziantep’in Türkiye’de kırmızı biber üretiminin önemli merkezlerinden bir tanesi olduğunu, bunun yanına pul ve yesemek türünü de ekleme sitediklerini vurguladı. Türkiye'de kullanılan pul ve toz biberin yaklaşık yüzde 28'inin Gaziantep'te üretildiğini söyledi. 

Geçmiş yıllardan günümüze biber ekiminde yaşanan sıkıntıları anlatan Yılmaz, bunların başında aflatoksin (kansorejen madde) probleminin geldiğini belirterek, “Biberlerin toprakta kurultulmasının bir sonucu olarak topraktan bulaşan küf mantarlarından kaynaklanan ve kansorojen bir etkiye sahip olan aflotoksin çok ciddi bir problemdi. Gaziantep’te yaptığımız ihracatlarda bu karşımıza çıkabiliyordu.” dedi.

Sertifikalı tohumlarla biber üretimi 3 tona çıkarıldı
Gaziantep’e son 10 yıl içerisinde ciddi manada kurutma tesisleri kurulduğunu hatırlatan Yılmaz, çiftçi eğitimleriyle bilinçlendirme sağlandığını, ekim metodlarında değişiklikler yapıldığını ve bunların büyük çabalar ile emeğin karşılığında olduğunu kaydetti.

Toprağa sererek kurutma noktasında önemli mesafeler kaydedildiğini dile getiren Yılmaz, belediye olarak konuya el atarak işe tohumdan başladıklarını vurguladı.
Çiftçinin tohum noktasında yaşadığı sorunlara da değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Biber üretimi yapılan İslahiye ve Nurdağı ilçelerimizde ortalama biber verimi 750 ile 1250 kilogram/dekar arasında değişiyordu.  Biberine çok iyi bakanlar elinde iyi tohum olanlar 1 buçuk tona yaklaşırken öbürüde 750 kilo ortalaması 1 ton 250 kilo gibi rakamlara geliyordu. Biz öncelikle tohumdan işe başladık. Kahramanmaraş Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ve ıslahçı firmalarla temasa geçmek suretiyle onlardan ıslah edilmiş hastalıklardan arındırılmış, verimi belli tohumlar temin ettik. Bu tohumlar bizim öz kaynaklarımızı içeren tohumlar, burada ıslah edilmiş kendi yerel çeşitlerimizin ıslah edildiği tohumlar. (…). Biz bu çeşitlerin tohumlarını aldık. Fide firmalarıyla anlaşmak suretiyle bu tohumları fide firmalarında fide haline getirdik. Fide haline getirdiğimiz tohumları da çiftçilerimize yüzde 80 desteklemeyle dağıttık.” (2015-2016-2017 yıllarında).

13.06.2017. Gaziantep Büyükşehir kendi elektriğini üretecek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden sonra biyogaz enerjisini kullanmak için de düğmeye bastı.
 Şahin, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini belirterek, “Raylı sistemin ciddi bir elektrik gideri var. Belediyeye bağlı tüm tesislerin elektrik giderlerinde kullanacağımız bir tesis kuruyoruz. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını çözmüş oluruz. Belediye elektriğini kendisi üretecek.” dedi.

Türkiye’de, yenilenebilir enerji kaynağı olan biyogazın önünün açık olduğunu söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

“Almanya’da yaklaşık yüzde 13 konutun ihtiyacı biyogazdan üretiliyor. Almanya’da toplam biyogaz üretimi 2.5 tane nükleer santralin karşılığına denk geliyor. Biyogazda var olan, herhangi bir madde üretimine ihtiyacınız olmadan hayvansal bir atıktan ürettiğiniz elektrik. Türkiye’de çok yeni, biyogaz derneği ile de ciddi çalışmalar yapıyoruz. Onların en çok sevindiği şey ilk kez devlet eliyle biyogaz tesisi kurulması. Sektör çok yönlü fakat Türkiye’de ciddi manada önü açık bir sektör. Türkiye’de ilk kez belediye ve kamu sektörü olarak bir biyogaz tesisi kuruluyor. Ciddi bir fabrika kuruyoruz.”

Üretilen gübreler çiftçiye ücretsiz olacak

Biyogaz tesisi ile üretilen gübreleri çiftçiler alışana kadar ücretsiz vereceklerini aktaran Şahin, tesisin elektrik ürettikten sonra atığının katı ve sıvı gübre olacağını kaydetti.

Bunu Tarım Daire Başkanlığı ile beraber bir projeye dönüştürerek çiftçilere önce ücretsiz olarak vereceklerinin müjdesini veren Şahin, “Çiftçilerimizin sıvı gübreye alışma süreci biraz zor olacak, çünkü normalde alışılan katı gübre. Sıvı gübreye alışılınca bu gübreden daha çok verim alınabilecek. Gübrelerimizi ücretsiz vererek hem yaptığımız işi çiftçilerimize tanıtmış olacağız hem de sıvı gübreye alıştırmış olacağız. Belirli bir süre sonra burası bir ticari işletmeye döneceği için bir ücretlendirme olacaktır” diye konuştu.

“Enerji ve yenilenebilir enerji bizim için ciddi anlamda bir değer” diyen Fatma Şahin, “Güneş enerjisinde 1 MW’ını tamamladık. Rüzgar enerjisindeki sürecimiz de devam ediyor. Biyogaz kalmıştı onun için de projeleri hazırladık, Ankara’dan finansmanımızı aldık. Bu şekilde yenilenebilir enerjide üçünü de tamamlamış olduk. Bizim amacımız halka ve özel sektöre farkındalık yaratmak. Bir yandan da sosyal sorumluluk projelerimiz oluyorlar. Enerji üretmek elbette önemli ama bizden sonra özel sektöre geçmesi gerekiyor. Biz bir vizyon oluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

13 milyon TL’ye mal oldu

Hayvansal atıkların hepsinin kullanılabilmesi için özel sektörün de biyogaza yönelmesi gerektiğini ifade eden Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Projemiz sayesinde tamamıyla geri dönüşüm sağlanıyor. Hayvansal atıklar gübre olarak değerlendiriliyor ama gübre olarak kullanılabilmesi için de öncelikle bir işlemden geçmesi gerekiyor. Biz bu işlemi tesisimiz ile sağlayacağız. Özellikle tavuk gübresi çok ciddi bir sorundur, tamamen çevre kirliliğine neden oluyor, o sorunu da çözmüş olacağız. Biz kurduğumuz bölgede hayvansal atıkların yüzde 40’ını kullanıyoruz. Yüzde 60’lık kapasite hala duruyor. Özel sektörün bunun farkına varması lazım, yüzde yüze ulaşmamız için onlarında bu işin içine girmesi gerekiyor.”

Tesis hakkında bilgi veren Şahin, “Gelecek sene Ağustos gibi bitirmeyi planlıyoruz. Faaliyete girdikten sonra 1-2 ay deneme sürecimiz olacak sonra da elektriği basacağız.”

Üretilen elektrik raylı sistemde kullanılacak

Projeye başlamadan önce ham madde ihtiyacını karşılayabilmek için çiftçilerle görüşüp anlaşma imzaladıklarını belirten Fatma Şahin, “Bu proje başlamadan önce tek tek besi çiftlikleri gezdik. Çiftçimiz ile konuşmalarımızı yaptık, hepsiyle karşılıklı sözleşme ve protokol imzaladık. Ham maddeyi garanti altına almadan projeyi hayata geçiremezdik. Ön fizibilite süreci çok uzun sürdü, 1 sene bununla uğraştık. Hepsinin atıklarını topladık, testlere gönderdik kuru ve yaş ağırlıkları ve oluşabilecek metan gazı bilgilerini aldık.” dedi.

Türkiye’deki belediyelere örnek bir proje olduğunu ifade eden Şahin üretilen elektriğin belediye için kullanılacağının altını çizerek,“Bu enerjiyi öz tüketim olarak kullanacağız. 1 MW’lık başvurularda belediyenin giderlerini göstererek öz tüketim yapıyoruz. Raylı sistemin ciddi bir elektrik gideri var, belediyeye bağlı tüm tesislerin elektrik giderlerinde kullanacağımız bir tesis. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını çözmüş oluruz. Belediye elektriğini kendisi üretecek” İfadelerini kullandı. 

Mısır üretiminin önemsenmesi gerektiğine de dikkati çeken Şahin, “Benim en büyük hayalim çiftçiyi mısır üretimine yönlendirmek. Çiftçiye gübresini verdiğim zaman büyük bir katkıya dönüşecek. Tarım Daire Başkanlığı ile ortak bir projeye dönüştürerek tohumunu da verebiliriz” diye konuştu.

26.05.2017. Büyükşehir’den güneş enerjili içme suyu projesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı çiftçilere yönelik yatırım projelerine bir yenisini daha ekledi. Belediye, taşra ilçelerinde yaptırdığı “Merada Güneş Enerjili Hayvan İçme suyu Tesisi” projesi ile küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırıyor.
Ortalama maliyeti 80 ila 100 bin lira arasında değişen “Merada Güneş Enerjili Hayvan İçme suyu Tesisi”nde bugüne kadar 5 tane yapan Büyükşehir Belediyesi en son Yavuzeli ilçesi Süleymanobası Köyü’nde yaptığı tesisi hizmete koydu. Tesisin açılışı için mekanda çiftçiler ile bir araya gelen ve küçükbaş hayvanların sulanmasına tanıklık eden Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, proje ile ilgili bilgiler verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimi ile yapılan projeleri tek tek uygulamaya koyduklarını ifade eden Yılmaz. Küçükbaş hayvancılığın yoğun olduğu köylerin ortak noktasında sondaj ile su çıkardıklarını ve bunu bir depoya verdiklerini, bunu da yaparken güneş enerjisini kullandıklarını belirten Yılmaz, “Bizim bu sistemimiz ile çiftçilerimiz elektrik faturası ödemeden sulama işini çözmüş oluyorlar. Bugün burada 60 metrelik bir kuyudan dalgıçlar ile suyu depoya çıkardık. Daha sonra da yalaklara vererek küçükbaş hayvanların sulanmasını sağladık. Bu tesisimizden yaklaşık 2 bin 500– 3 bin civarında küçükbaş hayvan yararlanıyor. 5 köyün hayvanları bu tesislerden istiafede edecekler” dedi.

Yem yemeyen hayvanın ürün vermesinin zor olduğunu, yem yiyen hayvanın ise suya ihtiyacının olduğunu belirten Yılmaz, “Daha önce çiftçilerimiz merada besledikleri hayvanlarını evlerine sulamak için götürüyorlardı. Merada yediği otlardan aldığı enerjiyi su içmeye giderken tekrar harcıyordu. Böylece hayvan ne et bağlayabiliyordu ne de süt verebiliyordu. Şimdi burada farklı bir konsept izliyoruz, merada hayvanlar beslenecek ondan sonra gelip buradan suyunu içecek. Daha sonra etrafa yapacağımız ağaçlandırmaların altında da dinlenecekler. Bunun neticesinde; sağlıklı su içen, doğal merada beslenen hayvanların hem et kalitesi artacak hem de süt verimi. Çiftçilerimizin de hayvansal gelirler artmış olacak” diye konuştu.

 Bu projeyi şimdiye kadar 6 noktada gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, bir Araban’da iki Yavuzeli’nde bir Nurdağı’nda, bir Şahinbey’de birinin de İslahiye’de olduğunu söyledi. Su buldukları bölgelerde bu projeyi devam ettireceklerini dile getiren Yılmaz, bu projeden sadece küçükbaş hayvanların değil, yabanda yaşayan birçok kuş, kurt, böcek gibi hayvanların da istifade edeceğini kaydetti.

4.04.2017. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Antepfıstığı yetiştiricilerine “Antepfıstığında Bioteknikle Mücadele Projesi” kapsamında ‘Feromon Tuzaklama’ dağıtımı yaptı.
 7 taşra ilçesinden 2 bin fıstık üreticisine 4 bin adet ‘Feromon Tuzaklama’ dağıtımı yapan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu proje ile antepfıstığında oluşan zararlı böcek ve sineklerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Feromon tuzaklama için Nizip’in Korucak Köyü’ne bir program düzenlendi. Tören öncesi üreticilere proje ile ilgili bilgiler veren Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, kırsal alanlarda da hizmetlerini sürdürdüklerini ifade etti. Gaziantep’te 370 bin hektar tarım arazisinin bulunduğunu, bunun 130 bin hektarında antepfıstığı üretildiğini söyledi. Antepfıstığında erkek fıstık aşılama sistemi yaptıklarını da belirten Yılmaz, her 20 fıstık ağacından birisinin erkek ağaç olması gerektiğini belirtti. Biyoteknikle mücadeleyi ilk kez Gaziantep’te kendilerinin uyguladığını vurgulayan Yılmaz, bu yöntemin canlıları doğrudan değil de dolaylı yollarla yok ettiğini kaydetti. Antepfıstığında dal güvesinin çiftleşmesi için antepfıstığının dalını seçtiğini ve bu çiftleşme döneminde dala gelen güvelerin tuzaklamaya yakalandığını yok edildiğini belirtti.

Geçen sene yine Nizip ve Karkamış bölgesinde Nizip Ziraat Odası’nın destekleri ile feromon tuzaklama dağıttıklarını belirten Yılmaz, geçen senenin devamını bu sene de yaptıklarını dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin çok güzel bir bahar gününde böyle güzel bir programda çiftçiler ile bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Nizip’in fıstık ve zeytin ile Gaziantep’e güç kattığını belirten Şahin, sosyal projelerin yanı sıra tarımsal hizmetleri de göz ardı etmediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini aktardı.

“Küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımalıyız”
Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girerek 8’inci mutfağı olduğunu hatırlatan Şahin, şöyle devam etti: “Bu kendiliğinden olmadı. Toprak, çiftçi, sizler, Anadolu, bu gazi şehrin kadınları, şefleri, ustaları büyük bir şekilde yaratıcılık yaptılar, biz de bunu tescilledik. Şimdi bunun da devamını getirebilmemiz için toprağı korumamız, küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımamız, çiftçimizi rahatlatmamız gerekiyor.”

22.02.2017. Büyükşehir’den çiftçilere “koyun süt yemi” desteği .
Bünyesinde kurduğu Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile çiftçilere yönelik birçok alanda yardımlar yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 251 çiftçiye “Koyun süt yemi” dağıttı.

 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen törende, toprağın can, hayat, ana ve yar olduğunu belirterek, “Topraktan geldik, toprağa gidiyoruz” dedi.
Üzerlerinde çok büyük bir emanet ve sorumluluk olduğunu vurgulayan Şahin, “Ben yaptım oldu, benim dönenim şöyle oldu diyecek durumda değiliz. Geleceğin inşasında bu duyguyu yönetmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Türkiye’nin dünyanın en büyük projelerini hayata geçirdiğini anlatan Şahin, sağlıkta dönüşüm kapsamında önemli projelere imza attıklarını kaydetti.

“Küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımalıyız”
Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girerek 8’inci mutfağı olduğunu hatırlatan Şahin, şöyle devam etti: “Bu kendiliğinden olmadı. Toprak, çiftçi, sizler, Anadolu, bu gazi şehrin kadınları, şefleri, ustaları büyük bir şekilde yaratıcılık yaptılar, biz de bunu tescilledik. Şimdi bunun da devamını getirebilmemiz için toprağı korumamız, küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımamız, çiftçimizi rahatlatmamız gerekiyor.”

27.11.2016: Et Borsası .
Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonundaki toplantıda, kuraklıktan en çok etkilenen iller arasında başta yer alan Gaziantep’e alınması gereken acil eylem planları ele alındı.
 Toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu arasında şehre yeni yapılacak olan Et Borsası için protokol imzalandı.
Gastronomi kenti Gaziantep 16 ay sonunda daha sağlıklı ve hijyenik et için Et Borsası’na kavuşuyor. Tarım sorunları için bir araya gelinen toplantıdan ekmek için de önemli kararlar çıkarak şehir genelinde acil eylem planları başlatılması kararı alındı.

Ekmek konusunda acil eylem planı hazırlanacak.
Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, Gaziantep’te ekmek konusunda aşırı şikayetler olduğunu ve acil eylem planları ile düğmeye bastıklarını söyledi.
 Hayata yön verecek şehirlerin ve ülkelerin belirleyici yönünün sahip oldukları toprak ve su ile ortaya çıkacağını ifade eden Şahin, dünyaya yön veren şeyin toprak ve su olduğunun altını çizdi.
Toprağı ve suyunu iyi koruyan geleceğe iyi taşıyanların yeni dünya düzeninde söz sahibi olacaklarına işaret eden Şahin, “Özellikle sulama meselesi en önemli meselemizdir. Toprağımızı bir altın gibi bir petrol gibi kullanmamız gerekiyor. İki buçuk yıllık başkanlık dönemimde bir tarım alanı olduğu bilinen bir yere asla ve asla imar izni vermedim de vermeyeceğim de. 30 büyükşehir belediyesinden en az para gelen biziz. Çiftçi rahatlamazsa esnaf rahatlamayacak esnaf rahatlamaz ise sanayi, ekonomi rahatlamayacak. Tarım ve hayvancılığa biz bir politika olarak bakıyoruz” dedi.

Çiftçiye yapılan yatırım 4 kat arttı.
 AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Gaziantep’te çiftçiye verilen değerin her geçen gün arttığını ve sağlanan yatırımların da geçtiğimiz yıllara oranla yaklaşık 4 kat arttığına dikkati çekti.
 “Büyükşehir Belediyemiz Tarım Daire Başkanlığı ile başlattığı süreci yalnız kuraklık için değil tarıma teşvik etmek için tohum temini ile de teşvik etmektedir” diyen Koçer, “Üç dört yıldan bu yana tarım il müdürlüğünün desteği ile çiftçiye verilen değer en az beş altı yedi kat arttırdık. Geçen yıl bakanlıktan 2 milyon olarak çiftçi için aldığımız desteği bu yıl 5 milyon olarak gerçekleştiriyoruz. Gaziantep Ticaret Borsası Türkiye’de ilk beş arasına giren önemli bir kurumdur. Lisanslı depoculuk, et borsası, yağ laboratuvarı gibi tüm çalışmalarda destekçiyiz. Başbakanlıkta bekleyen bir imzamız var OHAL dolayısı ile bekliyor ancak takipçisiyiz” diye konuştu.
 Koçer, Gaziantep’e devlet bütçesinden ayrılan yatırımları değerlendirerek kısa süre içinde şehirde ulaşım, sağlık ve eğitim alanında önemli yatırımların tamamlanacağını vurgulayarak özellikle yeni bir hava terminali yapılacağının müjdesini verdi.

Türkiye’nin en büyük kesimhanesi Gaziantep’te
 Ahmet Tiryakioğlu ise Gaziantep’in tarıma dayalı sanayide Türkiye’de birinci sırada yer aldığını belirterek, kentin dünyaya açılan kapı haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 Gastronomi kenti Gaziantep’te daha sağlıklı ve hijyenik etlerin muhafaza edilmesi için şehre Et Borsa’sının kurulacağını ve sürenin de 16 ay olarak belirlendiğini aktaran Başkan Tiryakioğlu, “Gastronomi kenti Gaziantep’te çok daha sağlıklı etlerin muhafaza edilmesi için et borsası protokolünü imzaladık. Et Borsamız 30 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacaktır Türkiye’nin en büyük kesimhanesi Gaziantep’te. En büyük et borsası da Gaziantep’te olacak” şeklinde konuştu.

 

10.10.2016: Bünyesinde kurduğu Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile çiftçilere yönelik birçok alanda yardımlar yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bugün de 4 bin çiftçiye sertifikalı arpa ve buğday tohumu dağıttı.
Dağıtım için Ortadoğu Fuar Merkezi’nin bahçesinde bir tören düzenlendi. Tören öncesi çiftçilere açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 2016 yılında yağışın az olması nedeniyle bu yardımların çiftçiye adeta can suyu olacağını söyledi.
Gaziantep'in 6 bin 880 kilometre yüz ölçümüne sahip olduğunu, bunun da yüzde 55’inde tarım yapıldığını hatırlatan Yerlikaya, "Türkiye'nin bir yılda almış olduğu yağış ortalaması dünyanın gerisinde. Gaziantep'in aldığı yağış ise Türkiye ortalamasının da gerisinde. Bu yıl ortalama almış olduğumuz yağışın üçte birini aldık. Rahmetin sahibi Allah ve bu nedenle sorgulayamayız. Bu günlerimiz imtihan günleri. Böyle dönemlerde de birbirimize destek olmalıyız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hükümet bu yardımlarla da bunu gerçekleştirdiğini gösteriyor. Büyük şehirlerdeki il özel idareler kapandı ve büyükşehirlere devredildi. Doğrusu buydu. Bugün de bunun bir örneğini görüyoruz. Gazi şehrin çiftçilerine 2 bin ton gübre verildi” diye konuştu.

 

09.05.2016: Büyükşehir’den arı yetiştiricilerine destek.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine bal kovanı dağıtımı yaptı. Halk Eğitim Merkezi’nden eğitim alan 80 arı yetiştiricilerine 25’er adet kovan verildi.
Kovan dağıtımı için Botanik Bahçesi içinde düzenlenen törende arı yetiştiricilerine açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep için çalıştıklarını ve yaptıkları projelere destek veren herkese teşekkür etti. Doğal ilaç olan ‘bal’ı yapan arılara alan ve ortam hazırlanması gerektiğini vurguladı. Bu açıdan bal arıları için destek verdiklerini ve kısa zaman öncesinde “bal ormanı” kurduklarını kaydetti.

06.04.2016. Büyükşehir’in Gaziantep çiftçisine destekleri devam ediyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Daire Başkanlığı’nın organizasyonunda merkez ilçe Oğuzeli’nde bulunan çitçilere dolmalık biber ve domates fidesi dağıttı.
 Dağıtım için düzenlenen törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli çiftçisini unutmadıklarını söyledi. Oğuzeli’nin tarihi, kimliği, kültürü ve geçmişiyle en güzel ilçelerden birisi olduğunu aktaran Şahin, “Oğuzeli, dolmalık biber, narı ile bölgemizin degerli bir ilçesidir. Buranın kırmızı toprağı hiçbir yerde yok. Bu toprağın değerini ve kıymetini iyi bilmeliyiz. Hazine olan bu kırmızı toprağımızı geleceğe taşımalıyız” dedi.
Oğuzelinin tarım ürünleri mutfağımızda önemli bir yere sahip
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, Gaziantep’in ne kadar sanayi kenti olmasına rağmen bir o kadar da tarım kenti olduğunu aktaran Yılmaz, tarım arazilerinin yüzde 11’nin sulandığını söyledi. Sulama barajlarının devreye girmesiyle birlikte 150 bin hektar alanın sulanacağını ifade eden Yılmaz, “Oğuzeli dolmalık biberin merkezi. Gaziantep mutfağının zengin çeşitlerinden biridir. Şimdi “Barak” biberinin tescili için yola çıktık. Barak biberinin üretimini arttıracağız ve onu destekleyeceğiz. Başkanımızın göreve gelmesinden sonra yılda tarım için 3 milyon lira bütçe ayrılıyor. Bu da bizim tarıma gösterdiğimiz önemi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

06.04.2016. Tarımda kalkınma hamlesi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, nohut, Antep fıstığı, mercimek, dolmalık ve kırmızı biber üretiminde verimi artırmak için “Topraktan Sofraya” projesini hazırladı.
Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmesinin ardından yöresel ürünlerin yetiştiği ilçelerdeki tarımsal ürünlerden verimin artırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, “Topraktan Sofraya” temasıyla hazırladığı projeyle çiftçilere destek verecek. 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, proje çerçevesinde söz konusu bölgelerde yetişecek ürünlerin tohum ve fide temini ile üretimin her safhasında yer alarak destekleneceğini belirtti.

10.03.2016. Büyükşehir’den Yavuzeli çiftçisine destek.
Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurduktan sonra çiftçiye yatırımlarını eksik etmeyen Büyükşehir Belediyesi, bu kez Yavuzeli’nde bulunan koyun besicilerine “Koyun Sütü Yemi” dağıtımı yaptı.
Yavuzeli’nde Halk Eğitim binasının bahçesinde gerçekleşen yem dağıtımı töreni öncesi çiftçilere açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şuan havaların kurak gittiğini ve bu açıdan bir takım önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Küçükbaş hayvanı ve sütü desteklemek için bu yardımları yaptıklarını belirten Şahin, “Antep peynirini hep birlikte tüm dünyaya duyurmalıyız. Bunun içinde iyi oğlakların olması lazım. İyi oğlaklar için yem ve destek lazım. İnşallah mart ayında yağmur yağar. Çiftçilerimiz de sevinir biz de seviniriz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi olarak Yavuzeli’ne yapılan hizmetleri hatırlatan Şahin, Rumkale’nin bir değer olduğunu ve bunu iyi kullanmak gerektiğini kaydetti.