Projeler - ArGe

22.02.2017. Büyükşehir’den çiftçilere “koyun süt yemi” desteği .
Bünyesinde kurduğu Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile çiftçilere yönelik birçok alanda yardımlar yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 251 çiftçiye “Koyun süt yemi” dağıttı.

 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen törende, toprağın can, hayat, ana ve yar olduğunu belirterek, “Topraktan geldik, toprağa gidiyoruz” dedi.
Üzerlerinde çok büyük bir emanet ve sorumluluk olduğunu vurgulayan Şahin, “Ben yaptım oldu, benim dönenim şöyle oldu diyecek durumda değiliz. Geleceğin inşasında bu duyguyu yönetmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Türkiye’nin dünyanın en büyük projelerini hayata geçirdiğini anlatan Şahin, sağlıkta dönüşüm kapsamında önemli projelere imza attıklarını kaydetti.

“Küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımalıyız”
Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girerek 8’inci mutfağı olduğunu hatırlatan Şahin, şöyle devam etti: “Bu kendiliğinden olmadı. Toprak, çiftçi, sizler, Anadolu, bu gazi şehrin kadınları, şefleri, ustaları büyük bir şekilde yaratıcılık yaptılar, biz de bunu tescilledik. Şimdi bunun da devamını getirebilmemiz için toprağı korumamız, küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımamız, çiftçimizi rahatlatmamız gerekiyor.”

27.11.2016: Et Borsası .
Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonundaki toplantıda, kuraklıktan en çok etkilenen iller arasında başta yer alan Gaziantep’e alınması gereken acil eylem planları ele alındı.
 Toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu arasında şehre yeni yapılacak olan Et Borsası için protokol imzalandı.
Gastronomi kenti Gaziantep 16 ay sonunda daha sağlıklı ve hijyenik et için Et Borsası’na kavuşuyor. Tarım sorunları için bir araya gelinen toplantıdan ekmek için de önemli kararlar çıkarak şehir genelinde acil eylem planları başlatılması kararı alındı.

Ekmek konusunda acil eylem planı hazırlanacak.
Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, Gaziantep’te ekmek konusunda aşırı şikayetler olduğunu ve acil eylem planları ile düğmeye bastıklarını söyledi.
 Hayata yön verecek şehirlerin ve ülkelerin belirleyici yönünün sahip oldukları toprak ve su ile ortaya çıkacağını ifade eden Şahin, dünyaya yön veren şeyin toprak ve su olduğunun altını çizdi.
Toprağı ve suyunu iyi koruyan geleceğe iyi taşıyanların yeni dünya düzeninde söz sahibi olacaklarına işaret eden Şahin, “Özellikle sulama meselesi en önemli meselemizdir. Toprağımızı bir altın gibi bir petrol gibi kullanmamız gerekiyor. İki buçuk yıllık başkanlık dönemimde bir tarım alanı olduğu bilinen bir yere asla ve asla imar izni vermedim de vermeyeceğim de. 30 büyükşehir belediyesinden en az para gelen biziz. Çiftçi rahatlamazsa esnaf rahatlamayacak esnaf rahatlamaz ise sanayi, ekonomi rahatlamayacak. Tarım ve hayvancılığa biz bir politika olarak bakıyoruz” dedi.

Çiftçiye yapılan yatırım 4 kat arttı.
 AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Gaziantep’te çiftçiye verilen değerin her geçen gün arttığını ve sağlanan yatırımların da geçtiğimiz yıllara oranla yaklaşık 4 kat arttığına dikkati çekti.
 “Büyükşehir Belediyemiz Tarım Daire Başkanlığı ile başlattığı süreci yalnız kuraklık için değil tarıma teşvik etmek için tohum temini ile de teşvik etmektedir” diyen Koçer, “Üç dört yıldan bu yana tarım il müdürlüğünün desteği ile çiftçiye verilen değer en az beş altı yedi kat arttırdık. Geçen yıl bakanlıktan 2 milyon olarak çiftçi için aldığımız desteği bu yıl 5 milyon olarak gerçekleştiriyoruz. Gaziantep Ticaret Borsası Türkiye’de ilk beş arasına giren önemli bir kurumdur. Lisanslı depoculuk, et borsası, yağ laboratuvarı gibi tüm çalışmalarda destekçiyiz. Başbakanlıkta bekleyen bir imzamız var OHAL dolayısı ile bekliyor ancak takipçisiyiz” diye konuştu.
 Koçer, Gaziantep’e devlet bütçesinden ayrılan yatırımları değerlendirerek kısa süre içinde şehirde ulaşım, sağlık ve eğitim alanında önemli yatırımların tamamlanacağını vurgulayarak özellikle yeni bir hava terminali yapılacağının müjdesini verdi.

Türkiye’nin en büyük kesimhanesi Gaziantep’te
 Ahmet Tiryakioğlu ise Gaziantep’in tarıma dayalı sanayide Türkiye’de birinci sırada yer aldığını belirterek, kentin dünyaya açılan kapı haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 Gastronomi kenti Gaziantep’te daha sağlıklı ve hijyenik etlerin muhafaza edilmesi için şehre Et Borsa’sının kurulacağını ve sürenin de 16 ay olarak belirlendiğini aktaran Başkan Tiryakioğlu, “Gastronomi kenti Gaziantep’te çok daha sağlıklı etlerin muhafaza edilmesi için et borsası protokolünü imzaladık. Et Borsamız 30 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacaktır Türkiye’nin en büyük kesimhanesi Gaziantep’te. En büyük et borsası da Gaziantep’te olacak” şeklinde konuştu.

 

10.10.2016: Bünyesinde kurduğu Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile çiftçilere yönelik birçok alanda yardımlar yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bugün de 4 bin çiftçiye sertifikalı arpa ve buğday tohumu dağıttı.
Dağıtım için Ortadoğu Fuar Merkezi’nin bahçesinde bir tören düzenlendi. Tören öncesi çiftçilere açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 2016 yılında yağışın az olması nedeniyle bu yardımların çiftçiye adeta can suyu olacağını söyledi.
Gaziantep'in 6 bin 880 kilometre yüz ölçümüne sahip olduğunu, bunun da yüzde 55’inde tarım yapıldığını hatırlatan Yerlikaya, "Türkiye'nin bir yılda almış olduğu yağış ortalaması dünyanın gerisinde. Gaziantep'in aldığı yağış ise Türkiye ortalamasının da gerisinde. Bu yıl ortalama almış olduğumuz yağışın üçte birini aldık. Rahmetin sahibi Allah ve bu nedenle sorgulayamayız. Bu günlerimiz imtihan günleri. Böyle dönemlerde de birbirimize destek olmalıyız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hükümet bu yardımlarla da bunu gerçekleştirdiğini gösteriyor. Büyük şehirlerdeki il özel idareler kapandı ve büyükşehirlere devredildi. Doğrusu buydu. Bugün de bunun bir örneğini görüyoruz. Gazi şehrin çiftçilerine 2 bin ton gübre verildi” diye konuştu.

 

09.05.2016: Büyükşehir’den arı yetiştiricilerine destek.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine bal kovanı dağıtımı yaptı. Halk Eğitim Merkezi’nden eğitim alan 80 arı yetiştiricilerine 25’er adet kovan verildi.
Kovan dağıtımı için Botanik Bahçesi içinde düzenlenen törende arı yetiştiricilerine açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep için çalıştıklarını ve yaptıkları projelere destek veren herkese teşekkür etti. Doğal ilaç olan ‘bal’ı yapan arılara alan ve ortam hazırlanması gerektiğini vurguladı. Bu açıdan bal arıları için destek verdiklerini ve kısa zaman öncesinde “bal ormanı” kurduklarını kaydetti.

06.04.2016. Büyükşehir’in Gaziantep çiftçisine destekleri devam ediyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Daire Başkanlığı’nın organizasyonunda merkez ilçe Oğuzeli’nde bulunan çitçilere dolmalık biber ve domates fidesi dağıttı.
 Dağıtım için düzenlenen törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli çiftçisini unutmadıklarını söyledi. Oğuzeli’nin tarihi, kimliği, kültürü ve geçmişiyle en güzel ilçelerden birisi olduğunu aktaran Şahin, “Oğuzeli, dolmalık biber, narı ile bölgemizin degerli bir ilçesidir. Buranın kırmızı toprağı hiçbir yerde yok. Bu toprağın değerini ve kıymetini iyi bilmeliyiz. Hazine olan bu kırmızı toprağımızı geleceğe taşımalıyız” dedi.
Oğuzelinin tarım ürünleri mutfağımızda önemli bir yere sahip
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, Gaziantep’in ne kadar sanayi kenti olmasına rağmen bir o kadar da tarım kenti olduğunu aktaran Yılmaz, tarım arazilerinin yüzde 11’nin sulandığını söyledi. Sulama barajlarının devreye girmesiyle birlikte 150 bin hektar alanın sulanacağını ifade eden Yılmaz, “Oğuzeli dolmalık biberin merkezi. Gaziantep mutfağının zengin çeşitlerinden biridir. Şimdi “Barak” biberinin tescili için yola çıktık. Barak biberinin üretimini arttıracağız ve onu destekleyeceğiz. Başkanımızın göreve gelmesinden sonra yılda tarım için 3 milyon lira bütçe ayrılıyor. Bu da bizim tarıma gösterdiğimiz önemi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

06.04.2016. Tarımda kalkınma hamlesi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, nohut, Antep fıstığı, mercimek, dolmalık ve kırmızı biber üretiminde verimi artırmak için “Topraktan Sofraya” projesini hazırladı.
Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmesinin ardından yöresel ürünlerin yetiştiği ilçelerdeki tarımsal ürünlerden verimin artırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, “Topraktan Sofraya” temasıyla hazırladığı projeyle çiftçilere destek verecek. 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, proje çerçevesinde söz konusu bölgelerde yetişecek ürünlerin tohum ve fide temini ile üretimin her safhasında yer alarak destekleneceğini belirtti.

10.03.2016. Büyükşehir’den Yavuzeli çiftçisine destek.
Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurduktan sonra çiftçiye yatırımlarını eksik etmeyen Büyükşehir Belediyesi, bu kez Yavuzeli’nde bulunan koyun besicilerine “Koyun Sütü Yemi” dağıtımı yaptı.
Yavuzeli’nde Halk Eğitim binasının bahçesinde gerçekleşen yem dağıtımı töreni öncesi çiftçilere açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şuan havaların kurak gittiğini ve bu açıdan bir takım önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Küçükbaş hayvanı ve sütü desteklemek için bu yardımları yaptıklarını belirten Şahin, “Antep peynirini hep birlikte tüm dünyaya duyurmalıyız. Bunun içinde iyi oğlakların olması lazım. İyi oğlaklar için yem ve destek lazım. İnşallah mart ayında yağmur yağar. Çiftçilerimiz de sevinir biz de seviniriz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi olarak Yavuzeli’ne yapılan hizmetleri hatırlatan Şahin, Rumkale’nin bir değer olduğunu ve bunu iyi kullanmak gerektiğini kaydetti.