Besicilik

Gaziantep de büyük baş ve küçükbaş hayvancılık faaliyetleri yoğun olarak yapılmaktadır. Kentteki gastronomi kültürüne kaynak sağlayan besicilik sektöründe son yıllarda artan talep karşısında 100’ün üzerinde süt ve et üretimi yapan büyük baş hayvan çiftlikleri kurulmuştur.

Gaziantep binlerce yıldır küçükbaş hayvancılığın merkezi olmuştur. Ayrıca yöreye ait Halik ve üveysi denen koyun türleri vardır. Bölgede 2583 tane küçükbaş hayvan yetiştiricisi bulunmaktadır. Civar bölgede yetiştirilen bütün küçükbaş hayvanlar Gaziantep’ten pazarlanmakta ve ihraç edilmektedir.Gaziantep yemeklerinde et çok önemlidir.Yöredeki dağlarda ve meralarda kekik türü doğal bitkilerle beslenmeleri nedeni ile bu hayvanların eti çok lezzetlidir.Bu nedenle koyun eti Gaziantep mutfağı için vazgeçilmezdir.


Koyun yetiştiriciliğinin yapılması, Gaziantep’e özgü olan Antep peynirinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aynı zamanda yine yöredeki keçi türünden elde edilen Antep peyniri yörenin tek başına peynir ihtiyacını gidermekle kalmayıp il dışından gelen talepleri de karşılayacak boyuttadır.

Yine hayvancılığa bağlı olarak sütten üretilen kaymak, lor, çökelek, ağız hem Gaziantep mutfak kültürünün önemli parçaları ve hem de ekonomiye katkısı olan ürünlerdir. Tereyağı, sadeyağ gibi hayvansal ürünler de önemli ürünler arasında yer alır.


Sadeyağdaki yağ oranı %99,9’dur. Bu sadeyağı tereyağından ayıran en önemli özelliktir. Sadeyağ, baklava yapımında kullanılmaktadır ve baklavaya lezzetini katan en önemli ürünlerden birisidir.

Yörenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan tavuk çiftliklerinde yumurta ve beyaz et üretimi gerçekleştirilmekle birlikte, et tavukçuluğu üretim talepleri tam olarak karşılamamaktadır. Yıllık 2 milyarın üzerinde yumurta üretimi yapan çiftlikler vardır. Tavuk eti yoğun olarak şiş kebap türlerinde kullanılmakta ve sağlıklı olduğu için her geçen gün daha çok tercih edilmektedir.

Yörede ayrıca nisan ile temmuz ayları arasında doğal yetişen kekik nedeniyle bal üretimi yapanların mevcut meralar uğrak yeridir. Kekik çiçeği ile beslenen arıların balları, aromaları nedeniyle çok lezzetlidir ve değerlidir. Kentte 20.000 hektarlık alanda bal yetiştiriciliği yapılmaktadır.