Projeler - ArGe
 • Iklim değişikliği eylem planı ve çevre koruma planı

2010 yılında, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Çevre ve Enerji Yönetimi Fransız ajansı (ADEME) tarafından desteklenen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (MMP)i çevre Çevre ve Enerji Yönetmi Fransız ajansı methodolojisine dayalı bir Bölgesel İlkim Planı (TCP) pilot projesini uygulamaya başlamıştır.
Bu iklim eylem planını geliştirerek, Gaziantep, Türkiye’de sürdürülebilir kentsel politika alanında öncü olduğunu kanıtladı.
Bu plan, yakın gelecekte ortaya çıkabilecek tehditler, fırsatların farkında olma, proaktif iklim değişikliğini azaltmak lehine belediyenin mecvut durumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Gaziantep’in iklim eylem planını kapsayan 6 stratejik sektör vardır:

 • Taşıma,
 • Atık idaresi,
 • Su idaresi,
 • Hizmetler,
 • Sanayi,
 • Barınma.

Taşıma konusundaki faaliyetler:
Mevcut demiryolu hatları artık sanayi bölgesinde çalışan vatandaşlar tarafından iş yerine gitmek için kullanılmaktadır. Tramvay hattı geri dönüşümlü malzemelerle inşa edilmiştir, İstasyonlarda ayrıca düşük maliyetlerle aktarmada yapılabilir. ERBD kredileriyle 50 CNG- otobüs satın alındı ve şehir merkezinde bir bisiklet yolu yapılması planlanmaktadır.
Barınma konusundaki faaliyetler:
Son 8 yılda, Gaziantep’te 1500 den fazla bina yenilenmiştir. Belediye bir enerji bilgi noktası oluşturmak ve barınma ve belediye hizmetleri sektöründe, gaz ve kömür yerine, barınma sektöründe enerji güçlendirilmesini karşılamak üzere bağış sağlamayı planlıyor.
Bu iklim planı ile, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi şunları amaçlamaktadır:

 • Enerji verimliliği ve yenilenebilir kaynaklar hakkında kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi,
 • Teknik yardım sağlamak,
 • Türkiye’de binaların yalıtımı için yeni yönetmeliğin uygulanmasına destek vermek.

 (daha fazla bilgi için: “Climate Action Plan of Gaziantep” (PDF).

 • Yeşil Kent Projesi

2014 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni bir eko-şehir projesini tanıtmıştır. Bu projeye göre 3,200 hektarlık alan üzerine, şehrin 11 kilometre dışında yeni bir kentsel alan oluşturulması planlanmaktadır. Proje, içerisinde kamusal ve özel binaların yer alacağı, 200.000 insana ev sahipliği yapacak ve şimdiye kadar denenmemiş biçimde ısınması fıstık kabuklarının yakılmasıyla sağlanacak bir alan oluşturulması hedeflemektedir. Amaç, bölgenin doğal kaynaklarına dikkat çekmektir.
Fizibilite çalışmalarına öncü olmuş bir Fransız firması olan BURGEAP, sonuçların başarılı olması durumunda projeye hayata geçirecektir.
Pilot proje 55 hektarlık alan üzerinde gerçekleştirilecektir.

 • Antep Fıstığı eko-parkı

Fıstığın ana vatanı olan Gaziantep’e “Fıstık Parkı” yapmak için harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’e gelenlere fıstığın nasıl yetiştiğini aşama aşama burada gösterecek. Park içerisinde, fıstık müzesi, turist enformasyon merkezi ve bir çok farklı faaliyet alanı yer alacak. Bu proje ile birlikte Gaziantep'e yeni bir simge kazandırılması amaçlanmaktadır.
(daha fazla bilgi için: http://www.milliyet.com.tr/fistik-gibi-park-gaziantep-yerelhaber-631416/ )

 • Antep Fıstığı Araştırma İstasyonu

Antepfıstığı araştırma merkezi, kurulduğu günden bu yana Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın direktifinde çalışmaktadır. Bu merkez, yetişkinlere, yemek sektörü profesyonellerine, çiftçilere ve üniversite öğrencilerine eğitim vermektedir.

(daha fazla bilgi için: https://www.facebook.com/pages/Antepf%C4%B1st%C4%B1%C4%9F%C4%B1-Ara%C5%9Ft%C4%B1rma-%C4%B0stasyonu-Pistachio-Research-Station/309575143870)

 • Ekolojik Bina Projesi

“Türkiye’de ilk “PassivHaus” sertikasına sahip ilk yapı olma özelliğini taşıyan ve “LEED Platinium sertikasına” aday Gaziantep Ekolojik Bina, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep
Büyükşehir Belediyesi’nin ortak yürüttüğü çalışmalarla 100.Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde inşa edilmiştir.
İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın desteğini alan ve İnsan Kaynakları Merkezi olarak işlevlendirilen Ekolojik Bina, ayrıca örnek bir yapı olarak, yenilenebilir enerjilerin anlatıldığı
ve tanıtıldığı bir merkez olarak da hizmet vermektedir (…).”
(daha fazla bilgi için: Yeşil bina projesi [PDF] TÜR/ENG)

 • Engelliler Günü Programı

Aralık 2014’de Pamukkale Belediyesi (Denizli) tarafından yöresel yemekler yarışması düzenlendi. Türkiye’nın 7 bölgesinden gelen 21 engelli ve refakatçileri yöresel yemekleriyle birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı. Yemek için 50 dakikalik süre verildi. Yarışmaya “Şiveydiz” yemeğiyle katılan Gaziantep’li yarışmacılar, 2. olmaya hak kazanmışlardır.
(daha fazla bilgi için: http://akishaber.com.tr/pamukkale-belediyesi-nden-muhtesem-engelliler-gunu-2594.html)

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) arasında ortaklık protokolü.

2015 yılında Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Arkeoloji’den Gastronomi’ye kadar bütün üniversite bölümlerini içeren bir işbirliği protokolü imzalamıştır. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü tarafından imzalanan bu protokol ile şehrin bütün bölgelerinin birbirleriyle işbirliği ve koordinasyonu geliştirmesi amaçlanmıştır.

(daha fazla bilgi için: http://www.bugun.com.tr/son-dakika/gaziantepte-tarihi-imza-haberi/1395407 )