Örgütlenme

Şeflerin örgütlendiği ana yapı ise Türkiye Şefler Federasyonu Gaziantep şubesidir. GASDER (Gaziantep gastronomi ve Aşçılar Derneği) yine şeflerin sosyal hakları ve mesleki bilgilerinin desteklenmesi konusunda çalışan kurumlardandır. Profesyonel çalışan şefler aynı zamanda MUSEM ve Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü içinde farklı kurslar ile bilimsel ve uygulama bilgilerini geliştirmektedirler.

MUSEM ve GASMEK in kursları ile toplum genelinde profesyonel olmayan kişilerinde şeflik eğitimi alması mümkündür.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ise bir taraftan Gaziantep gastronomi kültürünün temel öğelerinin araştırılması ve diğer taraftan yaşatılması için faaliyet yürütmektedirler.

• MUSEM kursları
Gaziantep Mutfağı Kurslarımız üç aylık süreç içerinde haftada üç gün olmak üzere devam etmektedir. Gaziantep Mutfağında yer alan yemeklerimizin malzeme seçimi, hazırlık,yapım ve sunum aşamaları, hijyen ve sanitasyon eğitimleri öğrencilerimize verilmektedir. Kurs sonunda Gaziantep Şehitkamil Halk Eğitim Merkezi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi onaylı Gaziantep Mutfağı Programı Kurs Bitirme Sertifikası verilmektedir.
Çalışanlara yönelik Gaziantep Mutfağı Hobi Kurslarımız, üç ay süresince cumartesi sabahları devam etmekte, kurs sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onaylı Katılım Belgesi verilmektedir.
Pastacılık Kurslarımız, üç aylık süreç içerinde haftada iki gün olmak üzere devam etmektedir. Pastacı Çırağı Modülünde yer alan derslerin haricinde, Yaş pasta süsleme teknikleri, şeker hamurlu kurabiye, ekmek çeşitleri, makarna, vs. ve hijyen-sanitasyon eğitimleri öğrencilerimize verilmektedir. Kurs sonunda Gaziantep Şahinbey Halk Eğitim Merkezi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi onaylı Pastacı Çırağı Sertifikası verilmektedir.

• GastronomiveMutfakSanatlarıBölümü (Gaziantep Üniversitesi)
Gaziantep Üniversitesi bünyesinde 2014’te ilk mezunlarını verecek olan gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, normal ders programının dışında yöresel mutfak ile ilgili Gaziantep mutfağı üzerine de eğitimsel çalışmalar yapmaktadırlar.

• Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü (Gaziantep Üniversitesi)
Gaziantep Üniversitesi bünyesinde iki yıllık veren aşçılık bölümü 2001’den beri eğitim vermektedir. Ders programları dışında dönemler itibariyle Gaziantep gastronomi kültürü eğitimi de verilmektedir.

• GASMEK Aşçılık kursu
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yalıtılmıştır. 2006 yılında hizmete giren Gasmek bünyesinde lisan, bilgisayar, mozaik, halı desinatörlüğü, fotoğrafçılık, el sanatları gibi alanların yanında Türk mutfağından ve yabancı mutfaklardan örnekler veren aşçılık kursudur.